My photo
Поетеса, писателка, учителка

МОЯТА ИСТИНСКА АВТОБИОГРАФИЯ

[show]

Wednesday, 18 March 2009

Поезия „алангле”

Миналият четвъртък беше вълнуващ ден за моите ученички. Предстоеше годишното издание на националната среща по поезия “Poetry Live”, която се организира по инициатива на министерството на образованието и представлява публично литературно четене на живо. Представят се поетите, включени със свои произведения в антологията за 11 клас, върху чиито творби децата от цялата страна трябва да полагат задължителни матури през юни. Беше ми любопитно да отида на едно събиране от такъв мащаб. Инициативата обхваща двуседмично турне на поетите из големите градове на Англия и четения в огромни зали, където се събират училища от региона, за да получат напътствия от проверяващите, които им изнасят лекции за това, как да напишат своите есета. Лекциите се редуват с изяви на въпросните поети, на които децата имат възможност да задават въпроси, главно в стил „какво е искал да каже авторът”. Съвсем скоро се убедих, че това е един много уместен въпрос, като се има предвид съдържанието на повечето от стихотворенията. Но за това – по-късно.

В онази щипеща кожата утрин всичко ми изглеждаше оправдаващо надеждите ни. Трябваше да се съберем в Рединг – един град наблизо, известен като „английската силиконова долина”, а също и с ужасната си, струпана накуп архитектура, в която старо и ново се задушават взаимно в причудливи бетонно-плексигласови грамади, подпрени от туфи зеленясали викториански къщи.

Напълно в духа на традиционната дискриминация, нашето училище беше причислено към групата на „добрите учебни заведения” и насочено към централната градска зала, докато простосмъртните обикновени училища бяха наблъскани в театъра за следобедното издание на купона.

Пристигнахме в обиталището на местната елитарна култура, зомбирани от напътствия, под конвой освирепели от старание учители и деца в пълна униформа, с посинели, настръхнали кълки под сивите, безрадостни поли. Предстоеше да се настаним до най-доброто частно дамско училище, пристигнало от Оксфорд в съвършен порядък, височина и размер на питомките си, които изглеждаха като струговани в елегантните си униформи и нежни руси коси. Как пък поне една брюнетка не се мярна сред тях! За черни деца или индийчета въобще не ставаше дума. Боже опази!

След като се сгъстихме по местата си в потискащо мълчание, тихомълком, към нас се присъединиха още две богоизбрани училища – о, ужас – смесени! И те покорно заситниха към секторите си, но с какъв потрес забелязах, моите момичета да впиват жадни, да не кажа похотливи погледи подир дори и най-невзрачния, пъпчив представител на противоположния пол. Не стига това, ами ги видях как се сръгват в ребрата, ако някой по-наперен екземпляр ги погледнеше, изчервен, изпод мигла. Без малко да се усъмня в правотата на еднополовото английско възпитание като противоестествено, но веднага изпъдих от съзнанието си тази еретична мисъл, както подобава на една поданичка на кралицата.

Охраняващите учителки – всички драпирани с шалчета и странни прически като гнезда на науката по ръбестите им глави, застинаха в ефектни елинистични пози. Също като на древен фриз. Направо се побърках, докато се нагърча в подобна такава, че да не изпъквам в навалицата. Непрекъснато си повтарях наум, че скоро ще потъна във въртопите на поезията и няма да изпитвам никакви физически страдания.

На сцената излезе червендалест здравеняк и жизнерадостно се предстви като водещ на срещата. След това, практично ни информира къде се намират тоалетните и какви точно знаци ще ни отправя, когато трябва да ръкопляскаме. Нямах сили дори да изхълцам от стъписване. След встъплението, което трая около пет минути, беше обявена и първата дама на съвременната английска поезия, която, освен че пишела такава, била и лесбийка, както любезно ни осведоми здравенякът. То и да не го беше направил, тази много важна подробност беше отразена в биографията и, напечатана както в антологията, така и в рекламната дипляна на събитието.

Излезе смразяващо мъжествено създание с властен поглед на римски центурион. Залата заглъхна в гробовна тишина. Поетесата, очевидно, се ползваше с тежък авторитет и демонстрираше размазващо самочувствие. Прочете всички свои творби, поместени в помагалото за 11 клас и когато едно плахо дете я попита какво ново е написала, студено му отговори, че по договор е задължена да прочете само тези стихотворения, публикувани там.

Всъщност, всички поети, които четоха след нея, отговориха същото на подобни нелогични въпроси. Само последният се престраши да представи една-две от последните си нови творби, ама май не беше наясно с договора си. Разбираемо, човекът беше от Карибите, къде ще е наясно с английското „колкото-толкова”. Децата се взривиха от ръкопляскания.

Преди антракта, на сцената се изкатери запъхтян господин, в скъп костюм и подозрително много лъскави пръстени по косматите си пръсти. Контрастът с плешивата му глава до такава степен ме разсея, че без малко да не разбера, че това бе въпросният проверяващ, който щеше да поучава учениците как да си пишат изпитните работи. Той заговори с мазен и в същото време пробиващ тъпанчетата глас, като маниерно провлачваше гласните до бездънен, вселенски резонанс. Очевидно, изфабрикуваната „музикалност” на тембъра му го опияняваше. Хлапетата до и около мен пак започнаха енергично да се ръгат в ребрата. Горките! Това беше единственият, безсловесен начин да си предадат съобщението, че лекторът е гей.

Заслушах се в изложението, твърдо решена да запаметя всички онези тънкости на матуритетното писане, заради които децата и ние бяхме платили по 20 лири, за да бъдем осветлени по въпроса. Оказа се, че разковничето на всички бъдещи успехи на зрелостното поприще е ... ПЛАНЪТ, драги мои! Как не съм се сетила досега! Ами че то било толкова просто! Този ПЛАН, който още от социалистическите петилетки ни преследва с дивите си метаморфози – ПЛАНИРАНО строителство, ПЛАНИРАНА икономика, ПЛАНИРАНА раждаемост и ПЛАНИРАН крах на цели поколения, сега, като неумиращ фалос пак щръкна наспроти ошашавените муцунки на следващите генерации, ПЛАНИРАНИ за претопяване!

Здравенякът-клакьор ПЛАНИРАНО вдигна палци нагоре и ние ПЛАНИРАНО откликнахме с бурни ръкопляскания.

На излизане, изгубила дар слово, с пресушени очаквания, следях как моите момичета се изнизват смирено през позлатения портал на сградата. На отсрещния тротоар, Оксфордските девици хрисимо ситняха към автобуса си. Преди да се отдам на черно отчаяние, бях внезапно спасена от последното си впечатление за деня.
Безмълвно, по английски, моите девойчета и госпожиците от Оксфорд взаимно си показаха среден пръст.
Има надежда за утрешните поколения, въпреки всичко, нали?

Здравка Владова-Момчева