My photo
Поетеса, писателка, учителка

МОЯТА ИСТИНСКА АВТОБИОГРАФИЯ

[show]

Saturday, 5 September 2009

На Наташа с любовь и омерзенье

Когато научих за щастливия развой в живота на моя ученик Андрю Харпър, който осъществи мечтата си да бели картофи в кухнята на презокеански кораб, си казах, че битието понякога може да бъде и справедливо. Че осигуряването на почтен доход за закупуване на дезодоранти може и да разсее твърдението на това странно момче, че „животът е мръсен”. Надявах се, че в ароматната защитна аура от изпръсканите флакони, моят възпитаник беше намерил лична сигурност и някакво, макар и неразбираемо за другите, щастие.

Заминах за България, нетърпелива за слънце и приятни преживявания, за срещи с приятели в неповторимата атмосфера на любимото Велико Търново. Жадувах за момент на житейско безветрие, когато всички около мен щяха да бъдат доволни от ваканционното бездействие сред вечните декори на старата столица. Но градът ме посрещна натежал от нелепи строежи и циментен прах. Точно срещу къщата ми, живописните гледки от детството бяха блокирани от озъбената арматура на недовършен хотел. Адските бумтежи от стремителното ново строителство веднага заглушиха буколическите ми надежди. На другия ден след пристигането ми у дома, побързах да се разходя по улица „Гурко”, та за малко да продължа илюзията, че Търново е запазило поне частица от своята уникалност. Облякох хубави дрехи, предвкусвайки духовния пир, който обещах на душата си още в мрачната Англия, в очакване на съприкосновението с моя невероятен роден град. Но само на метри навътре в кълдъръмите на китната уличка, забелязах смачкана фигурка на клошар, скупчена като изхвърлена дрипа до зейналия контейнер за боклук. Отначало не бях сигурна дали човешкото същество е мъж или жена. Погледът ми остана прикован в парчето изсъхнала пица, като откъртена гипсова мазилка, в посивялата от мръсотия ръка. Под нея, грижливо подложена, блестеше страница от порносписание със снимка на сластна красавица, потънала в перушината на розово марабу. Инстинктивно попипах джоба си за милостиня, потресена от ужасната самота в тази човешка нищета, която ме блъсна в гърдите и ме остави без дъх. Две очи, зелени като светкавици, ме стрелнаха със страх и омраза. Дребната фигурка се совна с котешка ловкост зад контейнера и потъна в зашумения патерник, където някога, с махленските деца, играехме на криеница. Останах зашеметена от смущение в летния пек, а мисълта ми трескаво претърси спомените, за да възкреси отблясъка от тези очи. Бавно, като в мъгла, в съзнанието ми изплува едно лице на малко момиче, с кестеняви, блестящи коси, сплетени на плитки и възторжен поглед. Наташа Широкова! Наполовина българче, наполовина рускинче, това зеленооко, ученолюбиво дете попиваше всяка моя дума в часовете по литература, които като начинаеща учителка в Хуманитарна гимназия „Свети Свети Кирил и Методий”, преподавах със страст на първия си випуск ученици.

Обичах Наташа заради невероятното трудолюбие, с което се стараеше да изпипа всяка своя писмена работа и заради вродената славянска чувствителност, която гореше като свещ в зеленината на степните и очи. За подобен тип светоусещане бях чела само в романите на руските класици. Наташа Широкова беше сякаш преродената Наташа Ростова от „Война и мир”, довеяна незнайно как от страниците на безсмъртната книга сред моите тъмнокоси, неукротими и любопитни възпитаници. Около нея винаги витаеше някакво тайнствено усамотение, което държеше настрана шумните и съученици. Една невидима граница, която те не смееха да прекрачат...

Когато веднъж зададох домашна работа на тема „Българската духовност между „Хубава си моя горо” и „Радка пиратка”, Наташа написа, че се отнася към бащината си култура с „любовь и омерзенье”. Не поправих старинния и славянски правопис, респектирана от старозаветната строгост, с която съдеше кривините на новата демократична България. Нейният духовен пуританизъм избликваше в тази черковнославянска употреба на малкия ер като спомен за общи корени в миналото, избили в настоящето в похабени издънки.

Никога не успях да попитам Наташа каква е нейната мечта за реализация в бъдещето. Смазана от любовь и омерзенье, в убийствения пек на застроеното Търново, изведнъж осъзнах, че за преродената славянска духовност дезодоранти за защита от мръсния живот никога няма да бъдат измислени.

Здравка Владова-Момчева