My photo
Поетеса, писателка, учителка

МОЯТА ИСТИНСКА АВТОБИОГРАФИЯ

[show]

Thursday, 15 April 2010

Paloma's England

- Моля те, трябва да дойдеш! - настоява Кити Джаксън, моя приятелка по стечение на неведоми житейски обстоятелства. - Трябва да ми помогнеш да убедя майка си да не заминава!

Смутена, обещавам, че ще се присъединя за следобедния чай в кокетната къща на семейство Джаксън точно в пет часа на другия ден и затварям телефона. В мислите ми препускат редове от въпросителни, блокирани от пълната невъзможност да се преобразуват в думи.

Кити е англичанка до мозъка на костите си. Възпитана по свирепите правила на старомодната британска учтивост, в продължение на шестдесет години, тя не си е позволявала да се отклони от емоционалната норма. Колкото по-голяма сдържаност, толкова по-добре! Чувствата са за слабите духом. Любов, омраза, щастие и несгоди могат единствено да се потушат със стоицизъм.

Сама не разбирам как нахлух, като недисциплиниран вятър, в нейния музеен свят, по чудо опазен от външни влияния и неминуеми промени. Един толерантен диалог между порядък и хаос, в който аз помитам и взривявам, а тя грижливо пренарежда обратно. Само че след словесното ми торнадо Кити не изхвърля нищо. До пастелната тъга на изисканите си спомени, тя скупчва и въглените на необязденото ми детство. Английски сплин до балканска радост, мълчание до вик, граници до безбрежност. Всичко, което прочитам в очите на приятелката си, след срещите с нея, е една озарена меланхолия,че ми е доставила удоволствието да се набеснея. Островите отдавна са се примирили, че не могат да бъдат континенти. Останала им е само носталгията по широтата. Аз съм тази, която идва и си отива, когато поиска. Защото мога да летя, пълзя, вървя и препускам. Даже да се търкалям след порива на душата си. Болезненото движение е моята стихия. Кити единствено е научена да не напуска крепостта на своя дом. Наоколо са само непознати води, а светът е отвъд. Коварен, лекомислен, слънчев и прелъстителен. Изкушение зад нормите на устояването.

Затова не разбирам, защо моята приятелка търси помощта ми в странната мисия да възпре деветдесетгодишната си майка да емигрира от Англия?! Точно в пет часа, на другия ден аз заставам пред уютната къща на номер девет. Един скитник, пред прага на домосед. Нима този път заседяването ми ще се получи? Отваря ми самата мисис Палома Джаксън. Екзотичното и име е наследено от названието на имението на родителите и в Португалия, където е израснала. И е великодушна проява на уважение от страна на майка и, към голямата, неосъществена любов на баща и към жена от чужд произход, вечна изгнаница от традицията на уговорените бракове.

Възхитена, отстъпвам крачка назад. Наистина, красивата жена няма възраст! Тя е дух, благословен да озарява руините на материята.
- Влизай, скъпа – пропява на кралски английски достолепната домакиня. После ме целува по двете бузи. - На това ме научи един руски поет - смее се старата дама - Евгений Евтушенко. Славянски обичай, казва. Господи, колко беше влюбен в най-добрата ми приятелка!

Очарована, аз вече плувам в талазите на симпатията към спомените на новата ми познайница:
- И какво стана - питам, абсолютно забравила за своята мисия, въпреки многозначителните погледи на Кити – тя откликна ли на чувствата му?
- Разбира се – отговаря Палома – откликна! Безмълвно, по английски. Изгоря отвътре като свещ под похлупак. За да не усети съпругът и че се е опозорила да обича отвъд прага на къщата си. Евгений така и не разбра това. Поетите се изразяват с думи. Английските съпруги владеят единствено мълчанието!
- Какво щяхте да направите, ако Евтушенко се беше влюбил във Вас? - питам окрилена от досега с тази жена – епоха.
- Аз изживявам всичко докрай, мила. Погребала съм двама съпрузи и никога не съм затваряла врата пред любовта!
- Така е - намесва се кисело дъщеря и – затова сега покрусяваш семейството с безумното си решение да се изселиш в Нова Зеландия!

Усещам изказването на Кити като сблъсък в островна ограда. Много неохотно се опитвам да демонстрирам лоялност към приятелката си :
- Защо искате да напуснете Англия, мисис Джаксън?
- Тази земя, вече не е моята земя, скъпа – категорична е събеседницата ми - тук вече не могат да живеят моите спомени, нахалството на новия свят ги прогони. Затова ще замина толкова надалеч, че да не мога никога да се завърна. И ще броя дните до края, докато мечтая за моята Англия. Тя ще умре заедно с мен, от вярност, която мисля, че заслужавам. А сега, ще ми прочетеш ли някои от твоите стихове? Кити ми каза, че и в този объркан свят още се раждат поети.

Два месеца по-късно получих снимка от Нова Зеландия на спретната къща, с подрязани храсти и стриктни цветя отпред. На фасадата и блестеше елегантна табелка с надпис „Paloma's England”/ „Англията на Палома“. На гърба на фотографията, със ситен, старомоден почерк, моята нова приятелка беше написала:
„Мила поетесо, тук извоювах правото си да живея, докато умра у дома. Не се страхувай да пътуваш към себе си. Твоя Палома.“
Силните духом винаги са способни да съградят дом, нали?

Здравка Владова-Момчева