My photo
Поетеса, писателка, учителка

МОЯТА ИСТИНСКА АВТОБИОГРАФИЯ

[show]

Monday, 31 October 2016

Търновски образи, островни скици
Дейв

Той се обръща към мен с „your ladyship” и с церемониална куртоазия сервира на бюрото ми ужасното сутрешно кафе , закупено в навалицата на колежанската кантина. Носи розови ризи с ексцентрични вратовръзки, където цветовете се блъскат като в метро. Пъстри викове за внимание, онемели в усилието да бъдат забелязани и оценени:

- Обичам да нося собствената си градина на врата – казва Дейв – така никога няма да позволя на лятото да си отиде.

Ненавиждам това, което работи, защото непрекъснато ми се налага да търча с лаптопа до претрупания му офис и да го моля да ми обяснява поредния ъпдейт, който е направил в системата, тъкмо когато съм се научила да се справям с предишния. Колежките ми, обаче, го обожават! Защото Дейв е неоспоримият, ненадминат доставчик на внимание и комплименти за постоянния емоционален дефицит в женската ни, разграчена общност, впила невидимите си критични кабелажи в дрехите, бижутата и обноските на всяка една от нас. Той е гений! Целокупен и индивидуален ухажор за всеобщо ползване. Винаги на разположение. И винаги готов да ни накара да се почувстваме единствени. Също като в онази верига от италианската секция на „Маркс енд Спенсър“ , озаглавена „Пер Уна“ (за единствената), от която усърдно се издокарва цялата дамска половина на малкия град, жадна за марката „уникалност“, която уж им гарантира лелеяната изключителност в очите на разсеяните мъже.

Monday, 24 October 2016

Търновски образи, островни скици
Кайо

Той обитава махалата откакто се помня. С едно такова, отнесено от вихъра лице, с дрехи, неясни от употреба, спънат в краката, сякаш всеки момент едното му стъпало ще покрие другото. Не знам къде точно живее. Неговото присъствие винаги е било на улицата. Сред лафовете и клюките на квартала. Край биричките и клиентите в кръчмата. По летния, мърляв калдъръм на „Гурко“, преминаващ като туристите, които го извървяват ежедневно.

Кайо е навсякъде в спомените и завръщанията у дома. Неизменният втори план на привързаността ми към Стария град. Човешки, ухилен превод на търновското безвремие, опит за превръщане на вечността в настояще:

- Е що седиш с туй кафе насред пътя сега? От малко си беше такоз. Играй, играй с дечурлигата, че като са запъне посред улицата и диша ли диша. Не бой са, Търново си й Търново. Идеш, отиваш си, то си й тука. Няма да тръгне подире ти. Какó да напрайш?